Strona G��wna
Szukaj:   
abc     o nas     login
Wzmocnij POWER - wyjd¼ na rower
z powrotem strona główna do góry

Chorwacja - informacje praktyczne


  • Rower

    Węgry, Chorwacja, Słowenia, są krajami cywilizowanymi i w każdym większym mieście czy miasteczku [po za wyspami] istnieją sklepy rowerowe i serwis. Rower jest tam popularnym środkiem transportu i dlatego nie polecałbym taszczenia ze sobą dużej ilości części zapasowych. Przy górzystych, krętych drogach i stromych zjazdach [Chorwacja] nie oszczędzałbym natomiast na bezpieczeñstwie [kask obowiązkowo!], dobrych oponach i odpowiednio wyposażonej apteczce.

  • Odzież i ekwipunek

    Chorwacja jest jednym z krajów europejskich, który ma największą liczbę słonecznych dni w ciągu roku. Nie ma sensu zabierać zbyt wielu ciepłych rzeczy. Noce sa równie gorące, aż za bardzo. My z kurtek przeciwdeszczowych korzystaliśmy zaledwie dwa razy. Polcałbym standardowy zestaw tzn. Kurtka Gore-Tex lub Hydrotex, bluza z cienkiego polaru, bawełna. Na pewno warto zabrać krem z filtrem UV [słoñce praży bezlitośnie cały dzieñ], i coś przeciw komarom.

  • Mapy

    Korzystaliśmy z map:,
    Węgry 1:300.000 GeoCenter
    Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Jugosławia 1:800.000 RV VERLAG
    Są wystarczające dla tych, którzy będą poruszać się drogami o utwardzonej nawierzchni, choć mało dokładne jak dla rowerzystów. Jednak wszystko można na nich znaleść.

  • Koszty

    Chorwacja pozostaje nadal krajem, do którego warto pojechać ze względu na niskie cenny Waluta Chorwacka to kuna [3,5 kuny - 1 DM; 1 kuna - 60 groszy] Nocleg na kempingu - 20 kun od osoby i 20 kun za namiot Chleb 4 - 5 kun, litr mleka UHT - 6 kun, karta telefoniczna 50 impulsów - 16 kun Na Węgrzech jedzenie jest tanie, za to w Chorwacji i Słoweni drogie.

  • Transport

    Naszą wędrówkę rozpoczeliśmy z Budapesztu między innymi ze względu na bezpośrednie i tanie połączenie z Polską. Z Lubljaną, Zagrzebiem, Splitem nie ma żadnych bezpośrednich rejsowych połączeñ Najbliższe miasta do których można dotrzeć bez przesiadki koleją lub autokarem to: Wiedeñ, Bratysława, Belgrad. Autokar: Zakopane - Budapeszt 54 zł, w obie strony, rowery gratis Kolej: Warszawa - Budapeszt 180 zł, w obie strony - bilet 50%, plus opłata za rower. W Chorwacji nie ma problemu z przeprawami promowymi, są tanie i bardzo częste. Prom ze Splitu do Stariego Gradu na wyspie Hvar [2,5 godz.] - 45 kun od osoby razem z rowerem.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie tylko na zasadach
określionych przez redakcję Koła Roweru >>zobacz.
strona główna |  index

0.01827 sek.  optima cennik