Strona G��wna
Szukaj:   
abc     o nas     login
Wzmocnij POWER - wyjd¼ na rower
z powrotem strona główna do góry

Ciekawostki rowerowe

Przedstawiamy tutaj różnego rodzaju ciekawostki, artykuły i teksty, które naszym zdaniem warto przeczytać. Jeżeli przeczytałeś ciekawy artykuł, który może zainteresować rowerowych podróżników, lub przeżyłeś na rowerze coś, o czym warto opowiedzieć, daj nam znać redakcja@koloroweru.pl


Rower Kieślowskiego

Historia pewnego zakładu sprzed ponad trzydziestu lat, w którym rower odegrał znaczącą rolę, w felietonie Grzegorza Skurskiego. „Nie pamiętam kto to sprowokował i jaki był przebieg rozmowy, ale finał był taki, że Kisiel i ja przeciwko reszcie ekipy założyliśmy się o „pół litra”, że w dwa dni dojedziemy na rowerach z Warszawy do Zakopanego.”

Felieton Grzegorza Skurskiego z Gazety Wyborczej. Publikacja za zgodą autora.


Pierwsza polska wyprawa do Azji Mniejszej w 1931 roku

Jedną z pierwszych polskich wypraw rowerowych, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, egzotycznych, była bez wątpienia wycieczka zorganizowana przez Feliksa Gołębiowskiego z Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów przez Rumunię, Bułgarię i Turcję do Stambułu w 1931 roku.

opracował Piotr Zabłudowski


Hvor er din sykkellykt?
czyli o tym, jak dużo dzieli nas od Norwegii

Przedwczoraj, jak zwykle, wyciągam z garażu mojego rumaka z demobilu, jeszcze kilka ziewnięć i ruszam pędem do pracy. Jest kilkanaście minut przed 7 rano. Ciemno jak cholera, zimno i lekko pada. Pędzę na złamanie karku, jak zwykle na ostatnią chwilę.

nadesłał Bartek Laskowski


Rowery we współczesnym wojsku

Obecnie rowery użytkowane są szerzej przez schodzący już chyba ze sceny szwajcarski Regiment Rowerowy, niektóre jednostki szwedzkie, snajperów – zwiadowców z Singapuru czy niektóre jednostki specjalne, a wszystko wskazuje na to, że mogą znaleźć swoje miejsce w wojskach powietrzno-desantowych i obrony terytorialnej oraz siłach specjalnych wielu armii.

Artykuł z serwisu militarnego SPECOPS, autor Wojciech Wachowski


Rowerowy piorunochron

Człowiek na rowerze lub motocyklu może zostać zabity przez piorun. Szczególnie jego głowa jest wystawiona na uderzenie. Jednakże niezbyt wysoka pozycja głowy i efekt osłonowy pobliskich drzew, budynków i przewodów napowietrznych czyni trafienie głowy przez piorun mało prawdopodobnym.

Fragment książki prof. dr inż. Stanisława Szpora „Jak ustrzec się pioruna”
nadesłał Radek Jędrzejczak


Rowerowe Wakacje

Nasze rowery kupiliśmy w 1969 roku, dwa miesiące po naszym ślubie, kiedy to Romek rozpoczął pracę, jako nauczyciel. Jego rower kosztował akurat tyle, ile wynosiło jego ówczesne uposażenie, mój kosztował tyle, ile zarabiałam jako młodszy referent w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

nadesłała Maryla Wolska


Złodzieje rowerów

Obrażenia: rana cięta długości trzech centymetrów powyżej prawego łuku brwiowego, złamanie chrząstki nosowej z przemieszczeniem, krwotok wysiękowy z podbródka, krwiak na kości policzkowej lewej. Plus zerwany wózek przerzutki tylnej Alivio - czyli Michał Szczepaniak, student socjologii z Dąbrowy Górniczej i jego rower Moongose Swiftback w całej okazałości.

Artykuł Tomka Toszy z Gazety Wyborczej z 28 maja 2001 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie tylko na zasadach
określionych przez redakcję Koła Roweru >>zobacz.
strona główna |  index

0.01480 sek.  optima cennik